Notatki

W celu lepszego zapamiętywania treści sporządzam notatki w trakcie czytania lub słuchania. Lista zgromadzonych notatek znajduje się poniżej i jest ciągle uzupełniana.

Notatki te nie są streszczeniem całości i mają różną formę – czasami to zbiór cytatów, czasami to własne słowa, a czasami komentarz.

Lista zainspirowana przez:

Życzę udanej lektury!

Lista notatek:

Carl Sagan, „Kosmos” (9/10) Nigdy nie spodziewałbym się, że może być to tak dobra książka. Pięknie przekazuje to nieopisywalne uczucie zdumienia nad światem. Astronomia, kosmologia, historia cywilizacji, biologia, chemia, fizyka przenikają się na wszystkich stron tej książki. Wspaniała interdyscyplinarna opowieść o świecie, inspiruje do nowego spojrzenia na życie.

Will Durant, „Story Of Philosophy” (9/10) Tytuł wskazuje że autor nie miał ambicji opowiedzenie kompletnej historii filozofii (stąd „story” zamiast „history”) i dzięki temu książka zyskała świetną narrację. Nie jest to przedstawienie wszystkich filozofów i dogłębna analiza ich przekonań, ale raczej autorska podróż Willa Duranta przez jego ulubionych filozofów. Dzięki temu czyta się tę książkę świetnie i daje wgląd w to jak powinno się zapoznawać z filozofią żeby nas zafascynowała.

Viktor Frankl, „W Poszukiwaniu Sensu” (8/10) Połowa tej książki to wspomnienia psychiatry będącego więźniem Auschwitz, druga połowa to opis życiowej filozofii. Tytuł który wpłynął na życia tysięcy ludzi i na ich podejście do życia. Również mi pozwolił zmienić podejście do życia – gorąco polecam.

Anders Ericsson, Robert Pool, „Peak: Secrets from the New Science of Expertise” (8/10) Jak powinien wyglądać rozwój dowolnej umiejętności. Książka od autora który poświęcił całe swoje życie na badanie jaki rodzaj treningu jest najbardziej efektywny i którego badania były przełomowe i do mainstreamu weszły (w zniekształcony sposób) takie reguły jak np 10 000 godzin potrzebne do stania się mistrzem w dowolnej dziedzinie. Ta książka wyjaśnia wiele niejasności które powstały w związku z badaniami Ericssona. Obowiązkowy tytuł.

The Dream Machine: J.C.R. Licklider and the Revolution That Made Computing Personal” – M. Mitchell Waldrop (8/10) W teorii biografia J.C.R. Licklidera, w praktyce historia początków współczesnych komputerów osobistych – od lat 30-tych do 80-tych XX wieku, od komputerów analogowych do powstania internetu. Świetnie napisana opowieść, do tego pełna opisującą również niuanse kolejnych epokowych odkryć w historii informatyki.

Yuval Noah Harari, „Sapiens” (8/10) Książka która już jest klasykiem. Historia człowieka i struktur przez niego stworzonych: wolny rynek, pieniądz, rolnictwo, państwo, liberalizm, komunizm, religia. Do wielokrotnego przeczytania.

Stanisław Lem, „Solaris” (8/10) Nieszablonowa powieść sci-fi. Idealne połączenie głębokiej filozofii Lema i ciekawej akcji.

Andrzej Bobkowski, „Szkice Piórkiem” (8/10) Dzienniki to specyficzna forma książki. Nie ma tutaj klasycznego wstępu, kulminacji i finiszu. Ale akurat dzienniki Andrzeja Bobkowskiego to wspaniałe studium Francji w czasie 2 Wojny Światowej, totalitaryzmów oraz dziesiątki ciekawych myśli o życiu. Klasyka polskiej literatury.

Nassim Nicholas Taleb, „Antifragile” (8/10) Nie spodziewałem się że polubię tę książkę gdy zobaczyłem jej autora na twitterze. A jednak warto – książka zmienia spojrzenie na ryzyko, szkodę i sposób edukacji.

Jason Fried, David Heinmeier Hansson, „Rework” (8/10) Jak powinno wyglądać rozwijanie firmy w XXI wieku. Inne podejście niż w tradycyjnym korporacyjnym świecie. Na pewno już nie tak nowatorska jak w momencie wydania ale wciąż warto przeczytać.

Walter Isaacson, „Einstein: His Life and Universe” (8/10) Biografia jednego z najsłynniejszych i najbardziej medialnych naukowców w historii. Walter Isaacson pisze świetne biografie i nie inaczej jest tym razem.

William Irvine, „A Guide to the Good Life: The Ancient Art of Stoic Joy” (8/10) Bardzo dobre wprowadzenie do stoicyzmu i stosowania jego w codziennym życiu. Jeśli masz niejasne wyobrażenie czym jest ta filozofia albo szukasz nowych rad jak przeżyć dobrze życie, to warto przeczytać ten tytuł.

Robert Glover, „No More Mr Nice Guy” (8/10) Książka która trafia w dziesiątkę i zauważa zjawisko o którym raczej się mało w tzw. mainstreamie. Chodzi o nieasertywność i wieczne bycie miłym, które jest przekleństwem dziesiątek mężczyzn żyjących w klasie średniej. Jeśli nie masz z tym problemu to nie jest książka dla Ciebie, w przeciwnym razie może dać do myślenia czy dobre masz podejście do relacji z innymi ludźmi.

Ed Catmull, „Creativity Inc.” (8/10) Jak wygląda praca twórcza zespołu ludzi. Pixar słynie z tego że wypuszcza wyłącznie tytuły najwyższej jakości i ta książka jest zarówno historią Pixara jak i przedstawieniem metod jakie doprowadziły ich do sukcesu. Podstawa dla zainteresowanych tematyką zarządzania jak i dla wszystkich pracujących twórczo.

Brian Christian, „Algorithms to Live By” (8/10) Połączenie książki o algorytmach z rozwojem osobistym i filozofią życia. Nietypowe połączenie, ale wyszło bardzo dobrze. Pokazano podejście do codziennych decyzji, co by było gdyby zamiast intuicją kierować się optymalizacjami z teorii algorytmów. Prowokuje do innego spojrzenia na sposób w jakim żyjemy.

Herman Hesse, „Siddhartha” (8/10) Krótka ale bardzo treściwa opowieść filozoficzna o buddyzmie i religii. Pięknie pokazuje naturę tych wierzeń.

Marcel Proust, „W Stronę Swanna” (8/10) Pierwszy tom quasi-autobiograficznego cyklu „W poszukiwaniu straconego czasu”. Rozkładanie rzeczywistości na czynniki pierwsze, ale lektura nie dla każdego. Na pewno niebanalny utwór i dla tych którzy chcą poczytać coś niedającego się porównać z żadną inną książką – nieliniowa fabuła, dekonstrukcja każdej ludzkiej interakcji i wgląd w umysł na granicy obłędu, zakochania i przesadnej emocjonalności.

Robert Greene, „Mastery” (7/10) Miks biografii i rozwoju osobistego. Widać sporo pracy włożonej w ten tytuł i na pewno można z niego wiele się nauczyć.

Yuval Noah Harari, „Homo Deus – krótka Historia Jutra” (7/10) Na fali sukcesu „Sapiens”, Harari napisał dla odmiany książkę o przyszłości ludzkiego gatunku. Bardziej spekulatywna, mniej spójna, ale również świetnie napisana książka i na pewno sprowokuje do niekonwencjonalnego spojrzenia na to co nas otacza.

Tim Gallwey, „Inner game of tennis” (7/10) Wbrew tytułowi to jest książka dla każdego. Autor jest instruktorem tenisa który stworzył nowatorski sposób treningu tenisowego który wspomagał walkę ze stresem meczowym. Przedstawione podejście zen w sporcie, które możemy zastosować w dowolnej ludzkiej aktywności.

Roger Lowenstein, „Buffett – The making of an American Capitalist” (7/10) Najlepszy inwestor XX wieku i może najlepszy w historii. Świetnie napisane i wciąga od pierwszych stron. Również sama filozofia życiowa Buffetta jest inspirująca.

Stephen King, „On Writing – a memoir of craft” (7/10) Jak zostać pisarzem, parę rad o Stephena Kinga i historia jego życia. Czyta się dobrze i daje ciekawy wgląd w umysł pisarza tworzącego kolejne książki jak maszyna.

Walter Isaacson, „Innowatorzy” (7/10) Historia rozwoju informatyki. Nie tylko Steve Jobs i Bill Gates, ale też Ada Lovelace, Babbage, Stallman, Torvalds, Brin, Page, Wales i dziesiątki innych. Dużo rotacji nazwiskami i wynalazkami, ale to ciekawa podróż przez ewolucję cyfrowego świata aż do dzisiaj.

Giulia Enders, „Historia Wewnętrzna” (7/10) Miła odmiana od kolejnej książki o tajemnicach mózgu, tutaj książka o działaniu układu pokarmowego. Dobrze napisana, z wieloma praktycznymi radami, jak np. prawidłowa postawa w czasie wypróżniania czy co Twój stolec mówi o Twoim zdrowiu…

Josh Kaufman, „Personal MBA” (7/10) Wylistowanie koncepcji wyczytanych z dziesiątek innych książek rozwoju osobistego, finansów, managementu i psychologii. Bardzo użyteczna jako referencja do dalszego czytania.

Agnieszka Budzyńska-Daca, Jacek Kwosek, „Erystyka czyli O sztuce prowadzenia sporów: komentarze do Schopenhauera” (7/10) Zaskakująco dobra książka. Jak wyglądają debaty polityczne i jakich chwytów się tam używa – przedstawione na konkretnych przykładach. Lektura obowiązkowa dla interesujących się polityką.

John Medina, „Brain Rules” (7/10) Podstawowe mniej znane reguły funkcjonowania naszych procesów myślowych. Warto poznać samego siebie i ta książka to dobre wprowadzenie do dalszego zapoznawania się z tematem.

Erich Maria Remarque, „Na Zachodzie Bez Zmian” (7/10) Historia niemieckiego żołnierza z I Wojny Światowej. Jeden z klasyków antywojennej literatury, realistyczna i przerażająca.

Will Durant, „Lessons from history” (7/10) Will napisał wcześniej opasłe tomy historyczne i w tej książce podsumowuje czym jest historia, jakie są w niej cykle i co możemy się z niej nauczyć. Prekursor takich książek jak „Sapiens”.

Andy Hunt, „Pragmatic Thinking” (7/10) Jak uczyć się i pracować w sposób efektywny będąc programistą czy w dowolnej innej branży umysłowej. Sporo filozofii pracy ale też i praktycznych rad.

Neil Postman, „Amusing ourselves to death” (7/10) Na czym polega problem z telewizją i również współcześnie z internetem. Neil przewidział wiele problemów wynikających ze zmieniających się mediów jakimi się posługujemy. Daje do myślenia.

Steven Johnson, „Małe Wielkie Odkrycia” (7/10) Mała, niepozorna ale bardzo dobrze napisana książka. Szczególnie dla ciekawych skąd się wzięły przedmioty codziennego użytku – szkło albo radio i jaki miały wpływ na historię człowieka.

Pat Flynn, „Will It Fly?” (7/10) O tworzeniu biznesu od pierwszego klienta do pierwszych paru tysięcy. Pełna praktycznych porad, bardzo użyteczna dla próbujących zabawy w start-upa.

Kazimierz Moczarski, „Rozmowy z Katem” (7/10) Studium budzenie się nazizmu w Niemczech, na bazie historii jednego człowieka z którym Moczarski dzielił celę. Dzieło ewenement na skalę światową.

Joseph Campbell, „Myths To Live By” (7/10) Zbiór esejów Campbella na fundamentalne tematy podejmowanie przez wszystkie religie na świecie: miłość, wiara, piękno, wieczność i wiele innych. Wspaniała podróż przez multum religii i przyjrzenie się jak ludzie w różnych zakątkach świata mierzyli się z tym samymi zagadnieniami.

Douglas Hofstader, „Goedel Escher Bach” (7/10) Gruby tytuł podejmujący setki tematów, a oscylujący głównie twierdzenie Goedla oraz różnych pętli i różnych poziomów abstrakcji na jakich działa nasz mózg oraz świat dookoła. Paradoksalnie ta wielość tematów jest zarówno plusem jak i minusem książki – z jednej strony jej wszechstronność sprawia że wielokrotnie można wracać do różnych rozdziałów, z drugiej strony jej ciągłe czytanie męczy zbyt luźnym wchodzeniem w dygresje.

Michał Szafrański, „Finansowy Ninja” (6/10) Solidne wprowadzenie do zarządzania finansami dla osób które nigdy nie interesowały się tematem. Choć wiele z treści z książki można znaleźć na blogu, to wygodniej przyswoić wiedzę w formie papierowej.

Aldous Huxley, „Nowy Wspaniały Świat” (6/10) Jedna z dwóch najsłynniejszych dystopii obok 1984 Orwella. Bardziej przedstawia współczesny świat zachodni, to znaczy nie ma potrzeby totalnej inwigilacji bo i tak wszyscy żyją w totalnie znieczuleniu przez przesycenie rozrywką. Dobra książka.

Richard Douglas Fields, „Drugi Mózg – rewolucja w nauce i medycynie” (6/10) Książka opisująca neurobiologię mózgu, skupiająca się nie na neuronach i synapsach, a na komórkach glejowych których rola przez długi czas była drugoplanowa. Książki skupia się na przedstawieniu koncepcji mówiącej że komórki glejowe mogą być kluczem do wyjaśnienia wielu procesów wewnątrz układu nerwowego.

Michael Lewis, „Błyskotliwi Chłopcy” (6/10) Michael Lewis potrafi wziąć dowolny temat ze sportu albo świata finansowego i napisać go jak thriller. Tutaj pisze o ciekawym załamaniu amerykańskich rynków jakie miało miejsce parę lat temu, a zostało spowodowane nadmierną algorytmizacją handlu na giełdzie. Dla ciekawych jak obecnie działają wielcy gracze na giełdzie.

Andre Agassi, „Open” (6/10) Historia sportowca który nienawidzi sportu który uprawia. Świetna biografia, polecam nawet dla osób niezainteresowanych tenisem.

Jim Paul, „What I learned losing million dollar” (6/10) Jak zarządzać ryzykiem i jak podejść do inwestowania pieniędzy. Na bazie tytułowej historii Jima Paula który stracił milion dolarów. Ważna i pouczająca książka.

Harper Lee, „Zabić Drozda” (6/10) Klasyk amerykańskiej literatury i przede wszystkim klimatyczna opowieść o życiu w małym amerykańskim miasteczku. W tle problemy rasizmu, życia między różnymi, dziwnymi sąsiadami oraz świat oczami dziecięcej ciekawości.

Kevin Simler, Robin Hanson, „The Elephant In The Brain” (6/10) O ukrytych motywach naszych codziennych działań. Momentami może brzmieć kontrowersyjnie i niezbyt przyjemnie dla nas, ale warto zapoznać się ukrytymi motywami tworzenia sztuki, bycia przyjacielskim albo dlaczego wspomagamy akcje charytatywne.

Michihiko Hachiya, „Hiroshima Diary” (6/10) Dzienniki z Hiroszimy, po ataku jądrowym. Przerażająca historia nadziei, tragedii i codziennej walki o życie.

Robert Sapolsky, „Dlaczego Zebry nie mają wrzodów?” (6/10) O wpływie stresu na wiele różnych płaszczyznach biologicznych, a przy okazji nauka biologii. Jak zawsze w przypadku Roberta Sapolsky’ego napisane świetnie i czyta się lekko niczym typową książkę do poduszki.

Michael Starbird, Edward Burger, „The 5 Elements of Effective Thinking” (5/10) Książka dwóch matematyków pokazująca różne sposoby przełamania niemocy twórczej czy braku kreatywności. Przydatne rady, warto sięgać po nie gdy nie wiemy jak mierzyć się z problemem.

Leonard Mlodinow, „Nieświadomy mózg” (5/10) Przedstawienie wpływu tego co dzieje się poza naszą świadomością na nasze zachowanie. Pouczająca lektura.

Jerome David Salinger, „Buszujący w Zbożu” (5/10) Klasyk dla wielu. Typowa amerykańska powieść drogi, buntu i szukania samego siebie. Warto przeczytać, chociaż nie stanie się chyba moim osobistym klasykiem. Muszę kiedyś przeczytać ją jeszcze raz.

Thomas Fritzsche, „Wer Hat Den Ball” (5/10) Podręcznik menadżera, czyli jak zorganizować swój zespół żeby był samodzielny i odpowiedzialny za swoją pracę. Napisany jako powiastka o menadżerze mającym problem ze swoim zespołem, czyta się lekko, aczkolwiek później powtarza sam siebie. Na plus graficzne podsumowanie całości w dodatkach do książki.

Robert Kiyosaki, „Rich Dad, Poor Dad” (5/10) Nie wiem czy Robert Kiyosaki to ściemniacz czy nie, ale jest to ważna książka dla osób które nigdy nie interesowały się inwestowaniem albo zastanawiają się jak gromadzi się bogactwo. Jeśli masz już świadomość że praca na na etacie nie przyniesie Ci niezależności finansowej, to nie musisz czytać.

Anthony Burdick, „Po co człowiekowi czas” (5/10) Ujęcie czasu ale tym razem nie pod kątem fizyki (teorii względności) tylko pod kątem psychologii człowieka. Co uznajemy za teraz? Kiedy czas upływa nam szybciej a kiedy wolniej? Momentami przegadana ale warto zapoznać się intrygującymi koncepcjami z tej książki.

Kai-Fu Lee, „AI Superpowers: China, Silicon Valley and NWO” (5/10) Książka przedstawiająca obecny stan prac nad sztuczną inteligencją oraz ogólnie przedstawiająca historię rozwoju IT w Chinach w ostatnich kilkunastu latach. Książka stawia śmiałe tezy na temat przyszłości oraz otwiera oczy na ogromny rozwój technologii w Chinach.

Dan Ariely, „Predictably Irrational” (5/10) Kolejna książka w duchu Kahnemana i Tversky’ego – przedstawienie nieracjonalności decyzji przedstawianych codziennie przez człowieka. O wielu ideach z tej książki wiedziałem już z innych źródeł, ale dla mniej zaznajomionych może to być bardzo pouczająca lektura.

Henry David Thoreau, „Walden” (5/10) Klasyk literatury amerykańskiej, biograficzne wspomnienia Thoreau który postanowił zamieszać na jeziorem Walden samemu i opisać jak to się żyje z dala od cywilizacji. Pewnie inspirujące dla wielu szukających ucieczki od codziennego zgiełku, czyta się lepiej niż się spodziewałem. Naprawdę piękne opisy przyrody.

David Sumpter, „Piłkomatyka” (4/10) Jak matematyka pomaga zrozumieć piłkę nożną. Zawsze plus dla książek które próbuję łączyć dziedziny pozornie odległe od siebie.

Eliezer Yudkowsky, „Inadequate Equilibria – where and how civilizations get stuck” (4/10) Głównie o niewydajności rynków i jak powinna zachowywać się racjonalna osoba. Całkiem wiele ciekawych koncepcji, ale czytało się średnio.

Marek Aureliusz, „Rozmyślania” (4/10) Przemyślenia władcy największego imperium w historii i jego filozofią życiową. Piękny przykład życia stoickiego, chociaż do poznawania samej filozofii na pewno są bardziej przystępne tytuły.

Philip Tetlock, „Superforcasting” (4/10) O przewidywaniu przeszłości, błędach w przewidywaniu i co możemy zrobić żeby być w tym lepszym. Ciekawe spostrzeżenia, ale mogła to być krótsza książka.

Steven Pressfield, „War of Art” (4/10) Krótka książka, mówiąca jak zabrać się do pracy gdy „się nie chce” i jak być kreatywnym. Może być przydatna w trudniejszych momentach.

Dale Carnegie, „How To Win Friends And Influence People” (4/10) Klasyk rozwoju osobistego, o dziwo nawet przetrwał próbę czasu. Chociaż większość książki sprawia wrażenie banałów typu „uśmiechaj się”, to jednak wyczerpujące objaśnienia do nich sprawiają że te banały mają więcej sensu niż na pierwszy rzut oka się wydaje. Warto dodać że ze szkoleń u Carnegiego korzystał m.in. Warren Buffett.

Peter Thiel, „Zero to One: Notes on Startups” (4/10) Peter Thiel to jedna z najciekawszych osób w świecie start-upów i inwestowania. Zawsze pełen nieszablonowych myśli i przez niektórych uważany za jednego z najmądrzejszych ludzi na świecie. Natomiast ta książka to filozofia budowania startupa wg niego, nie była aż tak przekonująca jak zazwyczaj bywają treści które dostarcza Peter.

Keith Johnstone, „Impro” (4/10) Książka legenda w środowiskach teatralnych i improwizacyjnych. Dla osób nie pracujących w tej branży może nie aż tak ważna, ale i tak warto przeczytać chociażby dla rozdziałów traktujących o grach statusowych jakie i tak codziennie odbywamy.

Wiliam Zinsser, „On Writing Well” (4/10) Książka o rzemiośle pisarskim. Paradoksalnie aż tak lekko się nie czyta, ale zawiera wiele cennych rad i wskazówek jak się stać się lepszym twórcą prozy.

Charles Duhigg, „Power of Habit” (3/10) Typowa współczesna książka rozwoju osobistego, poświęcona nawykom. Parę ciekawych koncepcji jak np. cykl formowania nawyku, ale w większości przegadana anegdotami. Czyta się nieźle ale mogła być krótsza.

Napoleon Hill, „Think And Grow Rich” (2/10) Książka prekursor literatury rozwoju osobistego. Posiada ciekawe koncepty jak budowanie własnej mastermind grupy (grupa narad), jednak w dużej mierze to sprzedawanie marzeń i rady typu „uwierz mocno a to ferrari będzie twoje”. Strata czasu.

Listy innych osób: