„Antifragile” – Nassim Nicholas Taleb

Ocena: 8/10

Nie spodziewałem się że polubię tę książkę gdy zobaczyłem jej autora na twitterze. A jednak warto – książka zmienia spojrzenie na ryzyko, szkodę i sposób edukacji.

Moje notatki

 1. nie interweniuj na siłę – możesz bardziej pogorszyć stan, tak jak robili to lekarze przez większość historii, na przykład poprzez upuszczanie krwi albo niemycie rąk przed zabiegami
 2. newsy rzadko, to czego chcesz to „sygnał” – codzienne newsy to w większości szum, nic istotnego
 3. Im więcej informacji tym większy szum.
  Nawet nie chodzi o psychologię.Patrząc na wykres akcji spółki XYZ – dziennie duże wahania.Dopiero gdy patrzysz z perspektywy roku widzisz prawdziwy trend.
 4. Stresor to informacja. W naturalnym środowisku.Czyli co ci przeszkadza, goni cię, powoduje ból – to jest nowa informacja, której się uczysz.Nadmiaru stresu w środowisku może być bardzo ciężki.
  Podobnie na co dzień – nadmiar informacji (z internetu, smartfona) może być przytłaczający. Depresyjny.
 5. Współczesny Stoik transformuje:
  • strach -> roztropność
  • ból -> informacja
  • błędy -> inicjacja
  • pożądanie -> przedsięwzięcie
 6. Nassim jak trader na giełdzie, każdego dnia mentalnie ćwiczył – „najgorsze się stało, co wtedy robię”?Mając to za sobą, reszta dnia to był jak bonus.
  Inteligentne życie = takie emocjonalne nastawienie, żeby wyeliminować użądlenie, jakie w nas powoduje utrata.Jeśli mentalnie przećwiczymy utratę wszystkiego, to wtedy nie odczujesz bólu z powodu utraty!
  Również dzięki temu odkrył pewną klasę ryzyk, których ujemne koszty są jawne i ograniczone.A więc bardzo pożądane dla black-swan conscious człowieka.
 7. Rada od Seneki – inwestuje w dobre uczynki.Bo wszystkie rzeczy mogą być nam zabrane.Ale nie nasze cnoty i uczynki.
 8. Zamknął się na parę lat, w obsesji szukał matematycznego modelu ryzyk niskiego prawdopodobieństwa. Modele sypią się przy niskoprocentowych ryzykach (1:100, a 1:100000 to ogromna różnica, a wiele modeli sypie się właśnie w tym momencie).
 9. Zmień odrobinę założenia modelu i sprawdź czy nie zaczyna dawać wyników idiotycznych. Jeśli tak, to model do dupy.
 10. Usuwanie.
  Dobrze wiemy co nas wkurza i jeśli to usuniemy to będziemy szczęśliwsi.Więc naprawiajmy nas, przez usuwanie zbędnych i szkodliwych rzeczy. Przejazdu komunikacją miejską, cukru, triggerowania twitterem/wykopem, granie w piłkę nożną.
  Walczmy z manią dodawania do wszystkiego.Najszczęśliwsi to ci studiujący nieszczęście i co je powoduje? Może Schopenhauer się pod to też łapie?
 11. Trial&error powinien być racjonalny!Bo czytając Taleba można odnieść że on chciałby wszędzie losowość, chaos.
  A to nie jest tak.
  Chodzi metodę prób i błędów ale z racjonalnością.Czyli jak szukasz kluczy nie patrzysz dwa razy w to samo miejsce.